Depresyona yakalandiysaniz mutlaka tedavi görmelisiniz. Unutmayin:

· Depresyon tedavi edilebilir ve edilmelidir

Belki siz de depresyona yakalanmis birçok insandan birisiniz, ama isinizden vakit ayiramayacaginizi düsünüyorsunuz. Belki hastaligin sizde yetiyitimi yaratmadigini saniyorsunuz. Belki bunu, doktora veya acil psikiyatri birimine basvurmanizi gerektirecek kadar ciddi bulmuyorsunuz.

Depresyonun yeterince tedavi edilmemesinin sonuçlari:

· Yasam kalitesinde düsme
· Kendini ifade etme firsatlarinin kaçirilmasi
· Potansiyelinizi gerçeklestirme sansinin büyük ölçüde kaybi olabilir.

Depresyonun tedavisi kalmasi yalnizca sizin için degil, ayni zamanda dostlariniz, aileniz ve genelde toplum için de kayip anlamina gelecektir.

Antidepresan kullaniyor musunuz?
Orta siddette veya agir depresyonda baslica tedavi biçimi antidepresanlardir.

· Son yillarda, depresyon üzerine yillarca süren yogun arastirmalarin sonucu olarak birçok yeni antidepresan kullanima sunulmustur.

· Bugün artik depresyon belirtilerini çok etkili biçimde tedavi eden ve geçmiste kullanilan ilaçlara kiyasla çok daha iyi tolere edilen bir dizi farkli ilaç vardir.

· Yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Antidepresanlarin bagimlilik yaptiklari görüsü yalnizca bir söylenceden ibarettir. [Antidepresanlar konusunda ]

Bir doktora göründünüz mü?
Bir süredir kendinizi depresif hissediyorsaniz, gidip doktorunuza görünmenizi kuvvetle öneririz. O size gereken tedaviyi baslayabilir veya bir psikiyatriste gitmenizi ayarlayabilir. Psikiyatrist sizde agir depresyon oldugunu düsünüyorsa, sizi bir psikiyatri servisine yatirmak isteyebilir.

Bir psikologa göründünüz mü?
Hafif bir depresyon içindeyseniz, akut evrede psikoterapi de ilaçlar kadar etkili olabilir.

Hafif depresyon psikoterapiyle tedavi edilebilir. Ama orta veya agir depresyona yakalandiysaniz, tedaviniz psikoterapi ve antidepresan kombinasyonundan olusmalidir.

Yasaminizda ciddi bir psikososyal sikinti yasadiysaniz ve bu sizi hala etkiliyorsa, psikoterapiye antidepresan ilaçlar da eklenmelidir. Psikoterapinin zamanlamasi büyük oranda sizin kendinizi nasil hissettiginize bagimlidir. Bazen psikoterapiye baslamadan önce ilaçlarin etki göstermesini beklemek gerekebilir.

Kendinizi yalniz mi hissediyorsunuz?
Unutmayin, depresyona yakalanan yalnizca siz degilsiniz. Bununla birlikte, kendinizi çok çökkün hissettiginizde bütün dünyada bu hastaliga yakalanmis tek insanin siz oldugunu sanmaniz çok normalidir.

En yakinlariniza depresyona yakalandiginizi söylemeniz önemlidir. Bu onlarin:

· Sizin tepkilerinizi anlamalari
· Sizi destekleyip yardimci olmalarina firsat tanir.

Esinizin yani sira büyük yastaki çocuklariniz da depresyonda oldugunuzu bilsinler. Su siralarda “her zamanki” halinizde olmadiginizi onlara söylemenizi öneririz. Ayrica onlari hala sevdiginizi ama duygularinizi ifade edecek gücünüz olmadigini da bilmeleri gerekir. Doktorunuz veya terapistiniz çocuklariniz ve esinizle konusmaniza yardimci olabilir.

Unutmayin ki depresyon geçtigi bilinen bir ruhsal durumdur. Dogru ilaçlarla birkaç hafta içinde iyilesebilirsiniz.

Yeterince aktif misiniz?
Hastanede yatiyorsaniz ugrasi terapisi ve/veya fizyoterapi görmeniz iyi bir fikirdir. Evdeyseniz, kendi basiniza veya aileden biriyle keyif verici etkinliklere girisin. Amaç, gününüzü yapilandirmaktir ve etkinlikler planlanmasi:

· Her günü daha kolay geçirmenize yardimci olacak
· Olumsuz düsüncelerinizin sayisini azaltmaniza yardim edecektir.

Olumsuz düsünceler bir kisir döngü baslatir ve kaygi ve gerginlik yaratir. Olumsuz düsünceler üzerine

Reklamlar